Hindistan’daki ilginç gelenekler

Ganj nehri kalabalığı

Hindistan’daki ilginç gelenekler
Dünyanın en mistik yerlerinden biri olan Hindistan kültürü hakkında ne biliyorsunuz?

Seyahat edilen klasik rotaların dışında Hindistan son yıllarda en merak edilen ülkelerden biri oluyor. Gerek Hindistan gelenekleri gerek Hindistan’ın insanları gerekse Hindistan mimarisiyle Hindistan turları binlerce gezginin gezi planları arasında yer alıyor.

Peki Hindistan hakkında ne biliyorsunuz? Asya turu için başlangıç noktası olan Hindistan’ın gelenekleri arasındaen ilginç 19 Hint geleneğini sizin için hazırladık.

1. Dünya üzerinde inanılan dinlerin hepsini Hindistan’da bir arada görmek mümkün

Hint kültürü çok tanrılı dinlerle bezeli bir kültür. Hindistan sınırları içerisinde dünyada bulunan tüm dinler bir arada yaşıyor. Bunun yanında Hinduizm, Şamanizm, Budizm, Jainizm gibi dinlerin doğduğu yer de Hindistan.

2. Hindistan’da kız çocukları 7 yaşına bastıklarında bir köpekle evlendiriliyor

Evet, yanlış duymadınız. Bir düğün merasimi ile küçük kızlar köpeklerle evlendiriliyor. Köpeklerin kızlar gerçekten evlenene kadar onları koruduğu inancını taşıyorlar. Düğün Hindistan kültürü geleneklerine uygun olarak düzenleniyor.

3. Yeni doğmuş bebek eğer erkekse yüksek bir yerden aşağı atılıyor

Bu oldukça tehlikeli olay Hindistan’da çok yaygın. Yapılış amacı tahmin edebileceğiniz gibi inançlar. Hindistan’da inanışa göre yüksek bir yerden atılmak erkek bebeğe şans ve mutluluk getiriyor. Dehşete kapılmayın, aşağıda bebeği tutmak için bekleyen bir grup oluyor.

Bunu da oku :  Hindistan’da düğün

4. Hindistan’da da başlık parası var ama bizdekinin tam tersi bir şekilde işliyor

Hindistan’da başlık parası her ne kadar köhne bir adet olsa da hala uygulanan yerler mevcut. Hindistan’daki başlık parasının adı Drahoma olarak biliniyor. Hintli kadınlar evlenmek için erkeklere Drahoma ödüyorlar.

5. Hindistan’da kurbağaların evlendirildiği bir düğüne rastlayabilirsiniz

Bu oldukça sevimli bir ritüel. Kurbağalara gelinlik giydirilip düğün yapılıyor. Yapılış amacı ise bizim kültürümüzdeki yağmur duası ile aynı. Hindistan’daki yağmur duası da bu şekilde yapılıyor.

6. Eşleri vefat eden kadınların kendilerini yakması gerekiyor

Bu durum modern dünyada asla karşılık bulamayacak bir inançtan kaynaklanıyor. Hintliler eşleri ölen kadınların kötü ruhlu oldukları için eşlerinin öldüğüne inanıyorlar. Bu kötü ruh kendini yakar ya da başkası tarafından yakılırsa kötülüğünden arınıp eşine kavuşuyor.

7. Giyim kuşam kast sisteminin her bir basamağında farklılık gösteriyor

Eğer bir Hindistan turu yapma fırsatınız olursa Hindistan’daki kıyafet geleneklerine kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz. Bu ülkede hala işleyen bir Hint kast sistemi var ve bu durum giyim kuşamda kendini gösteriyor.

Bunu da oku :  Hindistan Mutfağı

8. Kadife çiçeği Hint düğünlerinin demirbaşı oluyor

Kadife çiçeği bir Hint düğününün olmazsa olmazı. Hintliler geleneklerinde bu çiçeğin yeni evli çifte şans ve mutluluk getireceğine inanıyor.

9. Holi Fest adındaki boya atma festivalini duymayan yoktur

Holi Fest dünyadaki en güzel aktivitelerden olabilir. Binlerce insan renkli tozları birbirine savuruyor ve ortaya nefis bir manzara çıkıyor. Bu festival tek başına bile Hindistan’ı gezmek için en iyi nedenler arasında.

10. Kadının eşine ismiyle hitap etmesi büyük bir saygısızlık

Hindistan’ın kimi bölgesi anaerkil kimi bölgesi de ataerkil yapı gösteriyor. Burada kadının eşine ismiyle hitap etmesi sonu boşanmaya kadar gidebilen büyük bir olay.

11. Hindistan’da 6 mevsim yaşanıyor

Yurtdışı tatil planınızda farklı mevsimleri keşfetmek varsa Hindistan iklimi tam size göre. Bizdeki dört mevsimden farklı olarak yaz ve kış musonları da Hindistan’da yaşanan mevsimlerden.

12. Hindistan’da esrar kullanımı herhangi bir suç teşkil etmiyor

Hindistan’da esrar kullanımına herhangi bir sınırlandırma getirilmemiş.

13. Hint cenazelerinde bizdekinin aksine beyaz giyiliyor

Hindistan’da matem rengi beyaz. Ölümü bir arınma olarak gördüklerinden Hint cenazelerde saflığın rengi olan beyazı tercih ediyorlar.

14. Hindistan’da kadınlar çok eşli olabiliyor

Bu da Hindistan’ın bir başka yüzü. Bu ülkede kadınların birden fazla kocaları olabiliyor.

Bunu da oku :  Hindistan’da Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

15. İntihar etmek oldukça ahlaklı bir davranış olarak kabul görüyor

Çoğu dinde intihar etmek en büyük günahlardan. Fakat Hintliler bunu oldukça erdemli bir davranış olarak kabul ediyorlar. Hindistan’da intihar etmek ayıp değil.

16. Dünyanın en büyük festivali Kumbh Mela Hindistan’da düzenleniyor

Kumbh Mela Festivali milyonlarca insanın katılımıyla her sene oldukça keyifli olaylara sahne oluyor.

17. Hindistan’da yemek yerken asla sol el kullanılmıyor

Hintliler tuvalette sol ellerini kullandıklarından yemek yerken bu ellerini kullanmamaya özen gösteriyorlar.

18. Ganj Nehri’nde yıkanmak bir günah çıkarma yöntemi olarak görülüyor

Kutsal kabul edilen Ganj Nehri’ne ölülerin külleri savruluyor. Bunun yanında Hintliler Ganj Nehri’nde yıkanarak günahlarından arındıklarına inanıyorlar.

19. Ülkede inekler kutsal kabul ediliyor

Sanılanın aksine burada ineklere tapılmıyor. Fakat inek bir Hintli için kutsal bir hayvan. Bu bambaşka kültürlere ev sahipliği yapan gizemli ülke Hindistan’ı ziyaret etmek isterseniz Gruppal Hindistan turları ile güzel bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıya oy ver!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]
(Visited 314 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Hindistan’daki ilginç gelenekler”

  1. Canan A.

    Her ülkenin kadınlarının kendilerine özel güzellik sırları bulunmaktadır. Hint film yıldızlarının güzel yüzlerini, parlayan gözlerini, kusursuz ciltlerini ve dolgun saçlarını fark ettiniz mi? Her Hint kadını cilt bakımına özel önem gösterir.

Leave a Comment