Türkiye’den Hindistan turu

Hindistan turu

Türkiye’den Hindistan turu
Birçok kişi, Hindistan’a karayolu ile gitmenin mümkün olabileceğini tahmin bile edemez. Ancak bunu gerçekleştirmek sizin elinizde. Eğer yeterince cesaretiniz, biraz paranız ve zamanınız varsa haydi; sırt çantanızı hazırlamaya başlayın.

Türkiye – Hindistan hattı ünlü İpek Yolu’nu izlemektedir. İpek yolu, Türkiyeden sonra, İran’da Tebriz – Tahran – Isfehan – Yezd – Zahidan yolundan ve daha sonra Pakistan’da Taftan – Quetta – Multan yolundan Lahore’a ulaşır. İpek yolu Lahore’dan sonra kuzeye Çin sınırına yönelirken biz, güneye Hindistan’a geçeceğiz.

Karayolu ile Hindistan yolculuğu
Yollarda harcanacak sürenin biraz fazla olması bu tur için bir dezavantaj sayılabilir. Buna karşılık yol üzerindeki kültürel, coğrafi ve iklimsel değişiklikleri aşama aşama yaşayarak gitmek bu seçeneğin çekici yanını oluşturur. Uzun süreli karayolu seyahatinin oldukça ağır fiziksel koşullarına dayanamayacak durumda olanlara bu yolu önermiyoruz.

Pakistan’da yaşanmakta olan terör olayları nedeniyle bu ülkede güvenlik sorunları artmaya başladı. Ülke içinde bu sorunların üstesinden gelemeyen Pakistan devleti hem Türk pasaportlarına hem de tüm dünya vatandaşlarına Turist vizesi vermekte zorluk çıkartmaktadır. Özellikle karayolundan gideceğini belirten gezginlere Pakistan elçiliği vize vermemektedir. Bunu aşabilmek için vize isteğinde bulunurken karayolundan gidileceğini belirtmemeyi tavsiye ediyoruz.

Bunu da oku :  Hindistan

Uçak ile Hindistan yolculuğu
Gidilecek yere anında ulaşılır. Hindistan’da çok değişik iklim koşulları ile ve kültürel farklarla karşılaşmanın getireceği uyum sorunları bu seçeneğin en önemli dezavantajıdır.

Karışık Hindistan yolculuğu
Yukardaki iki tür yolculuğun sadece olumlu yanlarını alarak karma bir tur da yapılabilir. Karışık tur, karayolundan gitmek ve uçak ile geri dönmek şeklinde olacaktır. Karayolundan gidilirken coğrafi ve kültürel değişimlerin yavaş yavaş yaşanması sonucunda bunlara uyum sorunları ortadan kalkar. Geri dönüş yolunda ise uçakla gitmenin rahatlığı ve hızı ile bir an önce Türkiyeye dönülmüş olur.

Karayolu Hindistan yolculuğu
Bu yol, klasik İpek Yolu güzergâhının önemli bir bölümünü izleyen bir turdur. Bu turda, Türkiye’den çıktıktan sonra İran’da : Tebriz – Tahran – İsfehan – Zahidan; Pakistan’da: Quetta – Lahore ve Hindistan’da: Amritsar üzerinden Yeni Delhi’ye ulaşılır. Bu tur için gerekli süre, yolcuların performansına da bağlı olarak 6 – 10 gün arasında olur.

Bunu da oku :  Hindistan

Buradan sonra kişi, ekonomik durumuna, tura ayıracağı zamana ve ilgilerinin ne kadar olduğuna göre Hindistan’ın batısına yönelerek Rajasthan eyaletine ve Bombay (Mumbai) ile Goa’ya gidebilir ya da kuzeyde Dharamsala, Rishikesh gibi Budist ve Hindu merkezlerine veya Doğu’da Varanasi ve Kolkata’ya gidebilir. Ayrıca birçok gezginin buraya kadar geldikten sonra Nepal’e ve Katmandu’ya da gitmek istediklerini de belirtelim.

Uçak ile Hindistan’dan Dönüş
Hindistan’dan Türkiye’ye doğrudan uçak seferi Türk Havayolları ile Delhi ve Mumbai üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli komşu ülkelerden aktarmalı olarak hem İstanbul’a uçak bağlantısı kurulabilir. AirArabia havayolunun Sharjah aktarmalı, Ürdün havayolunun Amman aktarmalı, Katar havayolunun Doha aktarmalı, Aeroflot Rus Havayollarının Moskova aktarmalı, Türkmenistan Havayollarının Aşkhabat aktarmalı, Emirates havayollarının Dubai aktarmalı seferleri Delhi ile İstanbul arasında bağlantı kurmaktadır.

Hindistan yolculuğu maliyetleri
Hindistan turunun seçenekleri için tahmini maliyetler yukarıdaki resimdedir. Yukarıdaki fiyatlara Pakistan ve Hindistan için vize ücretleri ile yurtdışına çıkış harcı dahil değildir. Bu fiyatlar turistik sınıf otellerde kalındığı ve orta kalitede lokantalarda yemek yendiği varsayılarak belirlenmiştir. Hindistan içindeki tren yolculuklarında Sleeper Class fiyatları dikkate alınmıştır. Yolcuların bunların dışındaki harcamaları bu maliyetleri arttırır.

Bunu da oku :  Hindistan

Sitenin güncellendiği 2011 Kasım ayında Hindistan vizesinin 43 Dolar, Pakistan vizesinin (tek girişli) 30 Dolar, ve yurtdışı çıkış harcının 15 YTL olduğunu belirtelim. Böylece yukarıdaki fiyatlara karayolu gidişleri için 73 Dolar + 15 YTL daha eklenmelidir. Uçakla gidiş dönüş turunda Pakistan vizesi ödenmeyeceği için ek masraf 43 Dolara düşecektir. Yeşil pasaport sahipleri Pakistan vizesinden muaftır. Ayrıca herhangi bir nedenle yurtdışı çıkış harcından muaf olanlar da bu harcamayı hesaba katmasınlar.

Bu yazıya oy ver!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
(Visited 120 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Türkiye’den Hindistan turu”

  1. Ayşe Ak.

    Hindistan, sanat harikaları çok olan ülkelerden biridir. Birbirinden güzel ve muhteşem anıtları vardır. Fakat bugün, Hindistan denilince ilk akla gelen ve bu ülkenin tanıtıcı sembollerinden biri olan eser, Tac Mahal’dir.

Leave a Comment